Od 20 sierpnia do 2 września 2015 r. będzie można składać wnioski o przyznanie wsparcia w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników”- typ operacji „Premie dla młodych rolników”, wdrażanego w ramach PROW 2014-2020.
Działanie to ma na celu ułatwienie młodym osobom przejmowanie gospodarstw rolnych i prowadzenie w nich działalności rolniczej.
Nowością w porównaniu z PROW 2007-2013 jest przyznawane wsparcia tylko tym wnioskodawcom, którzy już rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego, lecz nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wsparcie.
Zmianie uległ także sposób przyznawania pomocy – będzie ona wypłacana w dwóch ratach – (I-80% kwoty pomocy, II-20%). Pierwsza rata wypłacana będzie po złożeniu wniosku o płatność, druga – po zrealizowaniu przez wnioskodawcę biznesplanu.
Przewidziano także pewne ograniczenia – m.in. premia dla młodych rolników może być przyznana tylko raz w okresie realizacji PROW 2014-2020, osobie i na gospodarstwo, nie może być przyznana osobie, która uzyskała wsparcie w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” PROW 2007-2013, ani na gospodarstwo, na które przyznano i wypłacono ww. premię.
O premie starać się mogą osoby, które:
- nie ukończyły 40 lat,
- posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub zobowiążą się do uzupełnienia wykształcenia w ciągu 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy
- stali się właścicielami lub objęli w posiadanie gospodarstwo rolne (min. 1 ha użytków rolnych) przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, jednak nie wcześniej niż 12 miesięcy przed jego złożeniem
a) rozpoczyna osoba małoletnia – okres 12 miesięcy liczy się od dnia uzyskania przez nią pełnoletniości
b) rozpoczyna się w wyniku dziedziczenia – okres 12 miesięcy liczy się od dnia uzyskania prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo sporządzenia przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia - po raz pierwszy rozpoczynają prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący (oznacza to, że do dnia złożenia wniosku nie prowadzili gospodarstwa rolnego jako kierujący)
Więcej informacji uzyskać można bezpośrednio u doradców LODR w Końskowoli, a także w powiatowych siedzibach Zespołów Doradztwa Rolniczego. Zainteresowane osoby mogą także skorzystać ze wsparcia i pomocy przy wypełnianiu wniosków w ramach działania, a także ze szkoleń, na których doradcy przedstawią kryteria i zasady naboru wniosków.
Szkolenia organizuje LODR w Końskowoli. Harmonogram dostępny jest w siedzibach Zespołów Doradztwa Rolniczego.