Dożynki Wojewódzkie – relacja

dożynki wojewódzkieW niedzielę 13 września w Końskowoli odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Zgodnie z tradycją obchody rozpoczęła uroczysta Msza Dziękczynna, celebrowana przez arcybiskupa Stanisława Budzika. Tuż po niej ulicami Końskowoli przeszedł barwny korowód wieńców dożynkowych, przygotowanych przez poszczególne powiaty Lubelszczyzny. Ich prezentacja odbyła się przed budynkiem Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

W kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężył wieniec zaprezentowany przez Gęsią Górkę (pow. Rycki). Nagrodę dla najlepszego wieńca współczesnego odebrał Marynin (pow. Lubelski).

Dożynkowe obchody przyciągnęły sporą rzeszę mieszkańców Lubelszczyzny, dla których była to okazja do poznania i skosztowania lokalnych produktów. Podczas dożynek swoje stoiska zaprezentowało około dwudziestu wystawców z Lubelszczyzny.

Bogata oferta artystyczna stworzyła także okazję do wspólnej zabawy. Na scenie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” z Puław oraz zespoły Piękni i Młodzi, After Party, Pawkin i Don Corleone Show. Tegoroczne dożynki zakończy koncert zespołu Wilki.

W uroczystościach dożynkowych wziął udział wojewoda Wojciech Wilk, który nie szczędził uznania dla rolników, którzy świetnie poradzili sobie z niesprzyjającą pogodą. Jednocześnie zapewnił rolników, którzy ponieśli szkody na skutek upałów, że będą mogli ubiegać się o finansową pomoc ze strony państwa.

O wielkiej odpowiedzialności spoczywającej na rolnikach mówił również marszałek województwa – Sławomir Sosnowski, który odebrał chleb dożynkowy z rąk tegorocznych starostów.

Podczas oficjalnych uroczystości odznaczenia i nagrody odebrali najbardziej zasłużeni rolnicy z regionu lubelskiego.